יתרונות של בניה ירוקה

מעבר לחשיבותה הרבה להפחתת התחממות כדור הארץ ולחסכון הכספי הגלום בה, תורמת הבניה הירוקה לבריאותם של דיירי הבניין "הירוק" והבאים בשעריו. מחלות  כרוניות  רבות בהן לוקה האוכלוסיה בעולם המערבי נגרמות בין היתר עקב חשיפה לחומרים שונים המשמשים לבניה ולגימור המשפיעים על בריאות האדם. בין חומרים אלה ניתן למנות ממיסים נדיפים שונים, חומרי בניה פולטי קרינה (ראדון) צבעים שונים וכו'.

תקן בניה ירוקה ממליץ לבחון וליישם מרכיבים נוספים שלהם השפעה מוכחת על בריאות האדם:  אוורור פסיבי, תאורה טבעיית ובידוד אקוסטי. יישום מרכיבים אלה יחד עם ההימנעות משימוש בחומרים מזיקים המיושמים כיום ע"י מתכננים וקבלנחם רבים מחמת חוסר מודעות, הופך את הבית או הבניין לבריא יותר ובעל ערך כלכלי גבוה יותר.

עובדה זו באה לידי ביטוי בשוויי ובאטרקטיביות הבתים ה"ירוקים" ו/או הדירות "הירוקות" בעת מכירתם.

למי זה כדאי

למי כדאי לבנות בניה ירוקה ?
לכל מי שמתכנן לבנות או לשפץ את ביתו הפרטי, לקבלנים המתכננים הקמת בתי או בנייני מגורים, למתכנני ובוני שכונות, לקבלנים המתכנים הקמת מבני משרדים ו/או מרכזים מסחריים, לרשויות או גורמים הבונים ומפעילים מבני ציבור, למפעלים וחברות מסחריות המעוניינים לבנות או לשפץ "ירוק" מתג עצמן כחברות "ירוקות".

עמידה בדרישות התקן הישראלי לבניה ירוקה בבניה חדשה או בשיפוץ מבנים קיימים מאפשרת קבלה ופרסום של אישור מכון התקנים לתו בניין ירוק. בכך משתפרת תדמיתו של המפרסם ומתחזקת התמיכה בשיווק הפרויקט שהוא מפרסם. אחרי שלב השיווק, משתפר ומתעצם החיסכון הכספי הצפוי בתפעול הבניין ושיפור התזרים.

איך מתחילים?

כדי לבנות בניה ירוקה כדאי להיעזר ב"מלווה בניה ירוקה" שהוכשר והוסמך על ידי מכון התקנים לפעילות זו. מלווה בניה ירוקה מייעץ לאדריכל ולכלל המתכננים ומסייע לתכנון אינטגרטיבי המשלב את עקרונות הבניה הירוקה המוטמעים בתקן (ת"י 5281) בתכנון. מלווה הבניה הירוקה הוא יועץ המסייע לבונה בין אם מדובר בבית פרטי ובין אם מדובר בשכונה או במבנה משרדים בכל הנושאים הנבחנים ע"י תקן בניה ירוקה במטרה להגיע לבניין "ירוק" ולקבלת תו בניין ירוק ממכון התקנים.

א. מענה בע"מ מספק לבונה הפרטי וליזם המסחרי שירותי ליווי בניה ירוקה לצורך קבלת תו בניין ירוק למבנה מגורים או משרדים אך גם לכל יזם העומד להקים כל בניין אחר.

מתי כדאי להתחיל?

"סוף מעשה במחשבה תחילה" – יישום מיטבי ומושכל של עקרונות הבניה הירוקה מחייב שילוב ותאום כלל המתכננים כבר בשלב התכנון הראשוני. זה השלב הנכון לשילוב מלווה הבניה הירוקה. המלווה יכול להשתלב גם בשלבים מאוחרים יותר אך השלב הנכון ביותר לשילובו הוא כבר בשלב הכנת הפרוגרמה והתכנון הראשוני לבית או לבניין. בשלב זה, כאשר הבית או הבניין עומד לעלות "על לוח השרטוט" או תוכנת התכנון, נשקלות ונבחנות חלופת שונות והתכנון מותאם מראש לתקן בניה ירוקה ונמנע הצורך בשינויי תכנון העלולים להדרש אם מלווה הבניה הירוקה מצטרף לצוות התכנון בשלבים מאוחרים יותר.

יישום הנחיות התקן בתכנון מוביל להטמעה בתכנון ולאחר מכן בבנייה של הנחיות, שיטות ואמצעים המוגדרים בתקן וגורמים להפחתת האנרגיה והמשאבים הנצרכים בבית או בבניין הן במהלך הבניה והן במהלך תפקודו השוטף לאורך כל חיי הבניין. בכך נחסכות עלויות אנרגיה רבות לאורך כל חיי הבניין.

כמה עולה בניה ירוקה (האם היא יקרה יותר) ?

לשאלה זו קשה לתת תשובה אחראית כוללת. המיתוס הוא שהבניה הירוקה יקרה בהרבה מבניה קונבנציונאלית. המציאות כפי שנבדקה ופורסמה במספר עבודות מורכבת יותר והיא תלויית תכולת המבנה ו"עומק היירוק". מספרים אופייניים הם 0% עד 3% בתלות במימדי הבניין, מהותו (בית פרטי, בניין מגורים רב קומות, בניין משרדים וכו') והפרוגרמה שלו. אין מחלוקת על כך שההפרש, במידה וקיים, מוחזר תוך תקופה קצרה יחסית באמצעות החסכון באנרגיה ובמים. לאחר תקופת החזר ההפרש במחיר, החסכון בעלויות האנרגיה והמים נמשך – לתמיד. המגורים בבניין המיישם את עקרונות הבניה הירוקה בריאים יותר ועל כן הבית "הירוק" מבוקש יותר ומחירו כאשר מוכרים או משכירים אותו, גבוה יותר משל בית מקביל שנבנה בבניה רגילה. אם מסכמים את כל היתרונות לעיל ולוקחים אותם בחשבון, בניה ירוקה אינה יקרה יותר, להיפך!