סיוע לפעילה סביבתית ותיקה

בהמשך למאמרים בנושא סיכוני הפלורסנט וה-CFL, בישרה לי מנהלת איגוד ערים גליל מערבי כי יש במשגב מתקן לטיפול בנורות פלורסנט. שמחתי… הבטחתי לפרסם זאת אחרי שאראה אותו ואוודא שמדובר בפתרון תקני. היום ביקרתי במפעל אקומיוניטי – אקולוגיה לקהילה מוגנת בפארק תעשיה משגב, וראיתי את המתקן. אף כי הוא עומד בתקן (הבריטי), השמחה הייתה מוקדמת… באין כל הסדר עם המועצה, המפעל אינו ערוך לקבלת נורות מתושבים פרטיים… הפעילות במפעל זה מצדיקה מאמר נפרד שאפרסם באחד הגיליונות הבאים. ועתה, לכותרת המאמר הנוכחי…

בגליל המערבי פועלת  עמותת אל"ס – אזרחים למען הסביבה. עמותה שקמה במקבל לעמותת "הסביבה" המשגבית, ומנוהלת מיום הקמתה על ידי ליאורה אמיתי. לאחרונה הוגשה נגד ליאורה תביעת דיבה, שתתברר בבית משפט.

עלות ניהול משפט כזה, גבוהה. כדי לסייע לליאורה ולאל"ס בגיוס המשאבים הדרושים לכך, פרסמתי בדף הפייסבוק שלי פוסט הקורא לציבור לתרום למימון הוצאות משפט זה. מובן שקודם לכן ביררתי את העובדות והשתכנעתי שמדובר ב"תביעת השתקה". הפוסט מציג את הנושא והרי הוא לפניכם כלשונו:

את הפוסט שלפניכם אני כותב בשל תביעת דיבה אישית, שתובע שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד הגנת הסביבה, את ליאורה אמיתי – פעילת סביבה ותיקה מעמותת "אזרחים למען הסביבה".

נראה כי מטרת התביעה היא איום על פעילי סביבה, פעילים העושים מלאכתם שלא על מנת לקבל פרס, הנאבקים למניעת פגיעה בסביבה ובבריאות הציבור.

שלמה כץ משמש כמנהל מחוז חיפה במשרד הגנת הסביבה למעלה משמונה שנים. אילו עשו הרשויות והגורמים המופקדים על הגנת הסביבה ובריאות הציבור את מלאכתם כיאות, לא הייתה בריאות הציבור בחיפה במצבה הנוכחי. מחקרים המעידים על גידול שיעור החולים באזור מפרץ חיפה, על בעיות בריאות ילדים ועל בעיות אחרות הקשורות לפליטת מזהמים בחיפה, לא היו מתפרסמים.

כיוון שאיכות הסביבה מתדרדרת ועמה בריאות התושבים, הזיהום מורגש והתחלואה עולה, אין לאזרחים אלא להיאבק בעצמם במזהם ובמי שאינו אוכף עליו את הוראות החוק.
"הדיבה" עליה נתבעת ליאורה, היא ביקורת שהשמיעה על שלמה כץ בקשר להתנהלותו בנושא פליטת מזהמים ממפעלים בשטח בז"ן ("בתי הזיקוק"). הפליטות והתקלות שגרמו להן, לא אותרו ע"י משרד הגנת הסביבה. הם דווחו לו באיחור, ותוחקרו על ידי המפעלים עצמם.

בתי הזיקוק הם בבעלות משפחת עופר. גם חברת הטלוויזיה "רשת" המשדרת אקטואליה בתכניות בוקר היא בשליטתם. מאבקם של פעילי סביבה בהרחבת בתי הזיקוק והפליטות מהם אינו מוזכר בתכניות האקטואליה של "רשת". כעת נתבעת ליאורה אמיתי על דברים שאמרה בקשר להשעייתו של שלמה כץ מטיפול בענייני בז"ן וצוטטו בכתבה עיתונאית באינטרנט.

ליאורה סירבה להתכחש לדברים שצוטטו ונתבעה. הסיבות לאופן הטיפול בזיהום שנפלט מבתי הזיקוק והשלכותיו על בריאות הציבור בחיפה, יתבררו במהלך המשפט. שלמה כץ יצטרך להתעמת עם טענות ליאורה ופעילי סביבה אחרים, שהשמעתן בתכניות הבוקר של "רשת" בטלוויזיה, נמנעה. יחליט בית המשפט אם מדובר ב"דיבה" או בהזנחה…

עלויות ניהול משפט כזה, גבוהות. עמותת אל"ס וליאורה אמיתי, אינן יכולות לממן הוצאות אלה לבדן. לכן (לכאורה…) נתבעה ליאורה בתביעת דיבה אישית שמטרתה (לכאורה…) היא הרתעת פעילי סביבה ממאבק ברשויות ובבעלי אינטרסים פרטיים. תביעה הנראית לכאורה, כתביעת השתקה קלאסית.

אני מכיר את ליאורה כמובילת מאבקים למען הסביבה ולמען הציבור, כבר עשרים ושש שנה. ברובן פעלה  ופועלת בהתנדבות. היא אינה טייקון ולא עשתה דבר לביתה. זה השלב בו עלינו, הציבור הרחב,  להתגייס ולסייע, כל אחד לפי יכולתו. גם סכומים צנועים יצטברו לסכום הדרוש, אם רבים יתגייסו ויתרמו.

כל מי שמהלך זה מקומם אותו, כל מי שרוצה למחות כנגד התנהלות המפקירה את בריאות הציבור לטובת אינטרס כלכלי של חברות פרטיות, כל מי שדואג לבריאותו ולבריאות יקיריו, גם אם אינו חי בחיפה, מוזמן להצטרף ולתרום למימון הגנת ליאורה במשפט זה. דחיית תביעת הדיבה בבית המשפט תאותת לשלמה כץ ולאחרים כי יש דין ויש דיין. כי על ההתנהלות המקדמת אינטרסים צרים על חשבון האינטרס הציבורי, להשתנות. כי דין תביעות השתקה של פעילי ציבור, להידחות. התרומות המועברות לעמותת  "אזרחים למען הסביבה" (אל"ס) תשמשנה למימון הוצאות משפטה של ליאורה. יתרת הכסף (אם תישאר…), תממן את המשך המאבק הציבורי בהרחבת בתי הזיקוק שתפוקתם העתידית מיועדת ברובה לייצוא בעוד פליטותיהם תשארנה כולן בארץ…

ניתן לתרום באמצעות כרטיס אשראי, באתר מאובטח:

https://www.jgive.com/he/donation_targets/276?currency=ILS

לעמותה אישור לפי סעיף 46 א' לפקודת מס הכנסה המקנה פטור מס. לכל תורם תשלח קבלה עם ציון הסעיף [לצורך קבלת זיכוי מס.

אנא סייעו בהעברת פוסט זה לחבריכם ולרשימות התפוצה שלכם. שתפו אותו עם חברי הפייסבוק שלכם ועם כל גורם המעוניין בקידום איכות הסביבה והבריאות בישראל. בקשו מכולם לשרשר פוסט זה הלאה. היום זו חיפה, מחר כל מקום אחר…

בפוסט לא ציינתי כי היועצת המשפטית של בז"ן, היא קרובה של שלמה כץ. עובדה שהתגלתה במקרה, ולא הפריעה לו לקיים ישיבות עבודה עם בז"ן בהשתתפותה…

אני תרמתי. המאבק המשפטי הזה חשוב. מעבר להשפעתו על ליאורה, הוא עשוי להביא לשינוי בהתנהלות הרשויות, שינוי לו מייחלים כל שוחרי הקיימות והסביבה. אנא תרמו גם אתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *