תכנון שכונות ירוקות במשגב

איך קשורה כפר סבא למשגב?

החדשה הפותחת בחדשות הבוקר עסקה בהארכת מעצרו של ראש עיריית כפר סבא בעשרה ימים, באשמת קבלת שוחד. עם ראש העירייה נעצרו אנשים נוספים, ביניהם מי שנחשד בתשלום השוחד.

למה אני טורח לספר לכם זאת? סבלנות… הסיבה תתברר עוד מעט… יום אחד, לפני כשמונה חודשים, צלצל הטלפון במשרדי. הדובר בצדו השני של הקו הזדהה כעורך דין. אחרי שווידא כי הוא מדבר עם גידי אהרוני, אמר לי כי הוא מעוניין להתייעץ איתי בנושא בניה ירוקה. לשאלתי במה מדובר, נעניתי כי תחילה עליו לבדוק איתי האם עבדתי בעבר עבור חברת בניה מסוימת, שבשמה נקב. כאשר אמרתי לו שמעולם לא עבדתי או הייתי בקשר עם חברה זו, הסביר לי שמדובר בבניין מגורים שנבנה בכפר סבא, על ידי חברה מסוימת זו, כבניין "ירוק". רוכשי הדירות בבניין זה שילמו מיטב כספם כדי לגור בבניין "ירוק". לאחר האכלוס, התעורר בחלקם ספק באשר לעמידת הבניין בדרישות תקן בניה ירוקה. הם פנו לעו"ד כדי שיבחן את האפשרות לתבוע את החברה הזו והוא פנה אלי.

אירוע זה התרחש בהמשך לסדרת מאמרים שהתפרסמה בא-לה גוש. שמו של המאמר הראשון בסדרה זו היה: תקן שכונות ירוקות. והוא נפתח במשפטים הבאים:

בשנים האחרונות, מתהדרות שכונות הצצות כפטריות אחרי גשם, בשמות הכוללים דימויים כמו "הירוקה", "הנחל", "הפרחים" ועוד…

"כרמי אלון הירוקה" ואחיותיה, משתמשות בטבע ובירוק, בדרך כלל כמהלך שיווקי. לעיתים קרובות מדי, הירוק העיקרי בהן מצוי בשמן. לחלק מהשכונות הקוראות לעצמן ירוקות, נכון היה לקרוא "מתיירקקות"…  רוב הבתים הנבנים בהן אינם עומדים (לכאורה, בדרך כלל…) בדרישות התקן, אינם בעלי תו בניין ירוק והתכנון השכונתי שלהן רחוק מלהיות ירוק. עד כאן, תחילת המאמר ההוא, שמסתבר כי הגיע עד כפר סבא… כדי לא לערב בפרשה חברות אחרות הבונות בכפר סבא, אוסיף כי על פי הפרסום ב"קול ישראל" הבוקר, אחד מעצורי הפרשה שפתחה את מהדורת הבוקר, היה מנכ"ל החברה לגביה פנה אלי  עורך הדין משיחת הטלפון ההיא.

מה במשגב?

יישובי מוא"ז משגב מתפתחים. בכל שנה נבנות בחלק מיישובי משגב שכונות חדשות. המודעות ל"בניה ירוקה" במשגב, מתפתחת אף היא. לעיתים מבקשים משתכני אחת השכונות, לבנות אותה בבניה ירוקה, לפעמים זו יוזמה של הישוב. חלק משכונות אלה אכן מוכרזות כירוקות והבתים הנבנים בהן אמורים להיות "ירוקים". גם בשכונות "רגילות" נבנים מדי פעם בתים "ירוקים". אלא שגם כאן וגם כאן, לעיתים התוצאה המתקבלת, אינה תואמת את צפיות חלק מהמשתכנים. מדי פעם אני מוזמן לבקר בבית "ירוק", כיון שלמרות שההסקה בו  פועלת, "הבית קר", או שלדעת הפונה אלי, "השכונה אינה מספיק "ירוקה"… "

במשגב הסיבות לכך אחרות. חוסר מודעות או ידע של מתכנן, קבלן או מפקח, או לעיתים, ניסיון להפחתת עלויות. הוזלה שולית של עלויות הבניה עליה משלמים ביוקר, בהמשך.

אנחנו חיים באזור שבחורף קר בו ובקיץ חם. כדי לעבור את החורף והקיץ בנוחות, עלינו לדאוג לבידוד טוב של בתינו על כל חלקיהם. תוספת העלות הנדרשת לצורך בידוד טוב של הקירות, הרצפה והגגות, אינה גבוהה. אלא שבידוד אינו מטבח, אינו נראה לעין ואי אפשר להתגאות בו. לכן, לעיתים קרובות מסתפקים המתכנן/הקבלן/המפקח (בחרו את הרצוי…) או המשתכן, בבידוד המינימלי הנדרש על פי תקנות חוק התכנון והבניה. אין בכך די.

גם סוג החלונות בבית וגודלם משפיע לטובה או לרעה על יכולת הבית לשמר את החום שמפיקים בבית אמצעי החימום. שטח חלונות הבית אמור להיות אופטימלי. עליהם לאפשר אוורור ולהכניס הביתה חום שמש מירבי בימי החורף הבהירים, אך גם למנוע מחום רב מדי "לברוח" מהבית החוצה. גם בכך עוסקת הבניה הירוקה. מי שבונה או משפץ את ביתו, ראוי שייתן לכך דעתו. תוספת העלות שולית ביחס לעלות הבית אבל והרווח הכספי שהיא מניבה לאורך שנות החיים בבית, גדול פי כמה וכמה!

תכנון שכונות ירוקות במשגב

בשנתיים האחרונות הוביל מנהל היחידה הסביבתית במועצה, פעילות מתמשכת לגיבוש הנחיות לתכנון "ירוק" של שכונות חדשות במשגב.

פעילות זו, שבוצעה בהתנדבות על ידי צוות היגוי מקומי עם יועץ חיצוני (ד"ר אדריכל נועם אוסטרליץ) ששכרה המועצה, הניבה מסמך מנחה בשם תכנון ביישובי משגב על פי עקרונות הקיימות.  במסמך זה יעסוק המאמר הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *